Ganbare! Warsztaty umierania

“Ganbare! Warsztaty Umierania” to opowieść o Japonii – kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. To także opowieść o ludziach, którzy próbują wrócić do życia po wielkim trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni atomowej pięć lat temu.

Niektórzy z mieszkańców Japonii nauczyli się nurkować i wciąż szukają szczątków bliskich na dnie morza. Inni, ignorując zagrożenie, usiłują żyć w napromieniowanym świecie, jakby nic się nie stało. Jeszcze inni rozmawiają z duchami. Albo zapisują się na warsztaty umierania.

Książka pokazuje inną historię Japonii. Kraju, który pomimo Hiroszimy sam siebie przekonał, że energia nuklearna jest najbezpieczniejsza na świecie, a teraz stał się ofiarą własnej pychy. O narodzie, który z recept na kataklizmy uczynił sedno własnej kultury, a potem, w wyścigu po nowoczesność, zapomniał, co pomagało mu przetrwać na nieustannie drżących wyspach. Ale “Ganbare!” (“damy radę!”) nie jest tylko książką o Japonii. To także fascynująca wędrówka w głąb doświadczenia śmierci. “Warsztaty umierania” są sposobem, by ją oswajać (fragment recenzji książki, która ukazała się w kwartalniku “Książki. Magazyn do czytania”).

Książka zdobyła Ogólnopolską Literacką Nagrodę dla Autorki “Gryfia” 2017.

Była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody Conrada, Nagrody O!Lśnienia Onetu, Nagrody Traveler National Geographic i do Książki Roku portalu Lubimyczytać.pl.
Została przetłumaczona na czeski przez Michaela Alexę i wydana przez wydawnictwo Absynt.

Szykowane jest wydanie angielskie.

 

(zdjęcie okładki – Dominika Płońska: vimeo.com/dominikaplonska)