Przed Tobą leży dwadzieścia kartoników. Pięć żółtych, pięć niebieskich, pięć czerwonych i pięć zielonych. Zastanów się dobrze, zanim sięgniesz po długopis. Napisz na nich to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

Warsztaty umierania to spotkanie, podczas którego uczestnicy na nowo odkrywają radość życia. To oparte na storytellingu doświadczenie odchodzenia. Ich uczestnicy słuchają historii umierającego człowieka i w trakcie jej trwania symbolicznie rozstają się z ważnymi dla siebie osobami, marzeniami i rzeczami. Ta symulacja pozwala w bezpiecznych warunkach doświadczyć straty i zrozumieć, co tak naprawdę – dla każdego z nas – jest w życiu najważniejsze.

W warsztatach umierania („Shi no taiken ryokou”, czyli podróży-doświadczeniu śmierci) uczestniczyłam w Japonii, podczas zbierania materiału do mojej książki „Ganbare! Warsztaty umierania”. Prowadził je japoński mnich, Tetsuya Urakami, którego zainspirowały amerykańskie hospicja. To tam wolontariusze przechodzą szkolenia, które pomagają im lepiej zrozumieć emocje podopiecznych. Japońscy mnisi zmienili formułę warsztatów tak, żeby pozwalała każdemu zetknąć się z własną śmiertelnością. Ale też żeby pokazać, co jest tak naprawdę w życiu ważne. Nie są to warsztaty terapeutyczne, tylko rozwojowe.

W moich warsztatach czerpię z tego, czego nauczyłam się od japońskich mnichów organizujących warsztaty umierania, ale dodaję własne elementy. Do tej pory prowadziłam je w Polsce i w Indiach – dla grup kilku i kilkudziesięcioosobowych, dla znajomych i nieznajomych. Po każdym spotkaniu słyszę, że to ważne doświadczenie – które z jednej strony pomaga otworzyć się na rozmowę na trudne tematy, a z drugiej strony pozwala otworzyć się na własne marzenia. Niektórzy twierdzili nawet, że warsztaty zmieniły ich życie. Dla mnie istotne jest, żebyśmy rozmowę o odchodzeniu i umieraniu przestali traktować, jak tabu. Włączając ją do naszej codzienności uczymy się, jak pełniej korzystać z życia i cieszyć się tym, co jest.

Uważam, że każdy z nas może skorzystać na zetknięciu się z własną śmiertelnością i dzięki warsztatom nauczyć się celebrować to, co dla niego w życiu najważniejsze.

Zamknij oczy, weź głęboki wdech i posłuchaj tej historii. Opowiada o tobie. Albo o kimś bardzo do ciebie podobnym.

 

Więcej o warsztatach umierania przeczytacie na stronie www.warsztatyumierania.pl