Nadzieja. Praca zbiorowa

Czy szmaciana laleczka może zmienić rzeczywistość. W “Nadziei” tomie opowiadań, reportaży, poezji i esejów – piszę o Tsunamice i Umie, która ją stworzyła. To historia o walce z bezradnością, przywracaniu godności i wyrównywaniu nierówności. Tsunamika pokazuje, że świat może być takim, jakim my go stworzymy. I, że nic nie jest dane raz na zawsze – ani dom, który w każdej chwili może zabrać tsunami, ani układ sił biedni/bogaci, który rybaczki z wiosek na południu Indii wywracają do góry nogami.

“Tsunamika pokazała, że to one – biedne kobiety z wioski na końcu świata – mogą ofiarować coś temu światu za darmo. Pisały o nich lokalne, narodowe i międzynarodowe gazety. Tsunamika dała im dumę.

Uma wie, że te kobiety postawiły na głowie cały system, w którym ludzie z biednych krajów – za grosze – produkują coś, czego pragną ludzie z krajów bogatych. To one, postrzegane jako poszkodowane kobiety z biednych wiosek, produkowały coś, co rozdawały za darmo. Coś, czego nie można kupić. Symbol nadziei”.

 

A poniżej opis od wydawcy:

Polscy pisarze niosą pomoc w czasach pandemii.

Książka-cegiełka akcji charytatywnej “Nadzieja”.

“Ponoć bez niej nie ma człowieka” – pisze o nadziei Mariusz Szczygieł. „Pomoc najsłabszym i bezbronnym – dzieciom i osobom w podeszłym wieku – jest jednym z najtrwalszych, obejmujących nas wszystkich nakazów etyki, bo wynika z samej istoty bycia człowiekiem” – dodaje Jacek Dehnel.

To z połączenia tego najbardziej ludzkiego z ludzkich uczuć – nadziei – i najbardziej ludzkiej z ludzkich potrzeb – potrzeby pomagania – zrodziła się ta książka. Polscy pisarze, reporterzy i poeci podarowali swoje utwory by mogły złożyć się w tom, z którego cały dochód zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej dla osób starszych.

“Teraz szczególnie powinniśmy się wzajemnie wspierać – a dzięki “Nadziei” mogę to zrobić także poprzez literaturę” – pisze Dominika Słowik, jedna z autorek tej niezwykłej książki.

“Nadzieję” napisali Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski,  Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator i Przemysław Truściński Trust, Jacek Dehnel, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Rejmer, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Magdalena Parys, Dominika Słowik, Katarzyna Boni, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Filip Springer, Małgorzata Lebda, Krzysztof Varga, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Paweł Piotr Reszka, Jarosław Mikołajewski, Aleksandra Zielińska, Waldemar Bawołek, Ilona Wiśniewska, Grzegorz Uzdański, Paweł Sajewicz, Agata Romaniuk, Jacek Napiórkowski, Grzegorz Bogdał,  Andrzej Muszyński, Juliusz Strachota i Adam Wajrak.

Książka powstała całkowicie społecznie. Wszystkie zaangażowane w jej powstanie osoby i podmioty pracowały charytatywnie począwszy od autorów i redaktorów po korektorów, grafików, drukarzy, promotorów oraz dystrybutorów książki.

Okładkę bez wynagrodzenia zaprojektował Łukasz Piskorek/Fajne Chłopaki.

Partnerzy akcji i patroni książki: Rzecznik Praw Obywatelskich i Fundacja Agory

Partner: Empik